• Odwiedziny: 2015339

19.11.2019r. - wycieczka do Oświęcimia i Wadowic

19 listopada 2019r. uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w wycieczce.

Jej pierwszym punktem był niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.
Na miejscu w skupieniu słuchaliśmy pani przewodnik, która, oprowadzając nas po poszczególnych blokach, opowiadała o warunkach egzystencji osadzonych tu więźniów, próbach ucieczki, eksperymentach medycznych, obozowym terrorze. Uczniowie klasy VII przygotowali na tę okazję wiersz Tadeusza Różewicza pt. „Warkoczyk”, który podczas zwiedzania wyrecytowali, wprowadzając wszystkich w nastrój zadumy. Aby uczcić pamięć tych, którzy zginęli z rąk nazistów przedstawiciele obu klas złożyli pod ścianą straceń kwiaty oraz znicz.

Kolejnym etapem wycieczki był obóz zagłady w Brzezince, w którym selekcjonowano, zmuszano  do ciężkiej pracy i mordowano przywożonych tutaj Żydów z całej Europy.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Wadowice – rodzinne miasto papieża Polaka. Tutaj odwiedziliśmy Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, w której został ochrzczony Karol Wojtyła. Pamiętna chrzcielnica pozostała nadal w świątyni. Nieopodal  bazyliki znajduje się Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, który gromadzi wiele pamiątek związanych z życiem naszego rodaka. Nowoczesne i różnorodne ekspozycje w przystępny i ciekawy sposób wprowadziły uczniów w to zagadnienie.
Pełni wrażeń i emocji, z zapasem przepysznych kremówek, udaliśmy się w drogę powrotną, pamiętając o tych, którzy na stałe wpisali się w historię Polski.