• Odwiedziny: 2014950

Małopolski Festiwal Zawodów

W ramach projektu współfinansowanego  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i gminy Żabno pod nazwą „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II”  dnia 24 marca 2018 r. uczniowie  klas 2 i 3 gimnazjum naszej szkoły uczestniczyli w Małopolskim Festiwalu Zawodów, który odbywał się w Krakowie. Przejazd do Krakowa został sfinansowany ze środków  w/w projektu.

Wybór ścieżki zawodowej to jedna z najważniejszych w życiu decyzji. Można ją w dorosłym wieku zmieniać lub modyfikować, jednak ten pierwszy, kluczowy wybór kierunku następuje w gimnazjum lub szkole podstawowej. W celu przybliżenia uczniom tego jeszcze abstrakcyjnego dla nich obszaru, samorząd Województwa Małopolskiego organizuje Festiwal Zawodów.

Podczas tego wydarzenia osoby, które dokonały już wyboru zawodu, tj. uczniowie techników i szkół zawodowych prezentują nabywane przez nich umiejętności zawodowe na 130 stoiskach, przygotowanych we współpracy z przedsiębiorcami. Młodsi uczniowie, do których adresowane są pokazy, kończący szkoły podstawowe lub gimnazja, zyskują w ten sposób okazję do zobaczenia „żywych zawodów”, czyli pracy realnie wykonywanej przez osoby specjalizujące się w danej dziedzinie. Mogą oni obserwować pracę w warunkach sprzętowych zbliżonych do autentycznych, mogą sami spróbować wykonać jakieś zadanie np. z zakresu mechaniki, mogą doświadczyć na sobie efektów pracy usługowej, czy degustować wykwintne wyroby gastronomiczne. Co szczególnie istotne, Festiwal pozwala uczniom nie tylko przyjrzeć się zawodom, których naukę biorą pod uwagę. Festiwal Zawodów poszerza ich horyzonty rozważań zawodowych o branże i specjalizacje, których nie znali wcześniej z tradycji rodzinnej czy najbliższego otoczenia. Wiele ścieżek zawodowych nabiera tu kształtu realnych możliwości.