• Odwiedziny: 2006933

Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

Procedury bezpieczeństwa obowiązujące w bibliotece szkolnej

Godziny otwarcia biblioteki szkolnej obowiązujące w czasie ograniczeń związanych z COVID 19 (aktualne do odwołania)

Poniedziałek: 9.00  -  10.00

Czwartek:    12.00  -  13.00

Procedury bezpieczeństwa obowiązujące w bibliotece szkolnej w Otfinowie w czasie  trwania pandemii COVID 19:

Uczeń, zwracając zbiory biblioteczne, powinien mieć  maskę ochronną  lub w inny sposób zasłonić usta i nos, zdezynfekować ręce oraz zachować bezpieczną odległość (minimum 1,5 m).

Przy wejściu do szkoły i biblioteki znajduje się płyn do dezynfekcji rąk (korzystają z niego każdorazowo osoby wchodzące i wychodzące).

Uczniowie samodzielnie dokonują zwrotu książek. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dziecko nie może przyjść do szkoły, wtedy za zgodą dyrektora szkoły, rodzic dokonuje zwrotu książki (rodzica również obowiązuje osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk).

Uczniowie nie przebywają w bibliotece szkolnej. Książki zwracają w miejscu wyznaczonym przez nauczyciela bibliotekarza. Książki mają być zapakowane w reklamówkach i podpisane  imieniem i nazwiskiem na karteczkach włożonych do środka. Zaleca się, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonych linii, jeśli takie są wyznaczone.

Niemożliwy  jest  wolny  dostęp do regałów bibliotecznych dla czytelników. Zawieszone do odwołania jest również korzystanie ze zbiorów bibliotecznych na miejscu.

Wydzielone zostaje  przez nauczyciela bibliotekarza miejsce  przechowywania zwróconych książek (pudła, stoliki, ławki lub osobne regały), które będą poddawane kwarantannie na okres 7 dni.

Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych książek. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zwrotu należności lub odkupienia książki, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych narzędzi komunikacji.

Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu  podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.

Każdy uczeń/rodzic zostanie poinformowany przez wychowawcę w jakim dniu i na którą godzinę uczeń ma przybyć do szkoły, aby uniknąć grupowania się czytelników.

Wychowawcy powiadamiają uczniów/rodziców przez dziennik elektroniczny lub inne kanały kontaktu o terminach zwrotów podręczników oraz możliwościach ich odkupienia jeżeli zostały zagubione lub zniszczone.  Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do odkupienia tego samego podręcznika przed zwrotem całego kompletu podręczników (przed zakończeniem roku szkolnego) lub zwrotu jego kosztów zakupu.

Podręczniki przynoszone są w całym komplecie do szkoły  we wskazanym przez wychowawcę  dniu i miejscu (sala lekcyjna wskazana przez wychowawcę),  zapakowane w reklamówkach i  opisane na zewnątrz: imię, nazwisko ucznia, klasa. Wychowawca klasy wraz z nauczycielem bibliotekarzem dokonuje kontroli czy każdy podręcznik został zwrócony i odnotowuje to na liście wypożyczonych podręczników.

W przypadku stwierdzenia podejrzenia zarażenia się wirusem przez ucznia lub rodzica wszystkie zgromadzone w pomieszczeniu podręczniki zostają objęte kwarantanną a pomieszczenie zostaje poddane dezynfekcji.

W przypadku kiedy domownicy przebywają na kwarantannie uczeń nie zwraca podręczników w pierwotnym terminie. Rodzic/opiekun prawny ustala drogą elektroniczną lub telefonicznie w porozumieniu z wychowawcą, nauczycielem bibliotekarzem lub dyrektorem szkoły termin   i sposób zwrotu.