• Odwiedziny: 2009866

Sprawozdanie z realizacji projektu edukacyjnego

„Dlaczego świętujemy niepodległość?”

Projekt edukacyjny  „Dlaczego świętujemy niepodległość?” realizowany był w październiku i listopadzie 2011 r. przez uczniów klasy II a gimnazjum (Kinga Krupa, Aneta Łos, Wiktoria Muszyńska, Paula Szczygieł, Karolina Żurek, Szczepan Łos, Tymoteusz Musiał, Kamil Kozieja).
 Uczniowie mieli do wykonania dwa zadania. W ramach pierwszego z nich przygotowali akademię z okazji Święta Niepodległości; zebrali informacje historyczne związane z tematem, w tym wypowiedzi sławnych Polaków, wyszukali i wybrali wiersze o tematyce patriotycznej oraz opracowali scenariusz montażu słowno-muzycznego. Przygotowali także dekoracje. Uroczysta akademia odbyła się 10 listopada 2011 r. na sali gimnastycznej w szkole w Otfinowie.
 W ramach drugiego zadania projektowego uczniowie opracowali kwestionariusz ankiety pt. „Dlaczego świętujemy niepodległość?” oraz przeprowadzili na jego podstawie ankietę wśród uczniów naszego zespołu szkół (z klas: V a, V b, I gimnazjum), a także wśród rodziców, którzy wyrazili na nią zgodę. W pierwszym pytaniu ankiety dotyczącym powodów świętowania niepodległości ankietowani mogli wybrać jedną lub kilka z proponowanych odpowiedzi lub podać własny powód obchodzenia tego święta. W drugim pytaniu ankietowani zostali poproszeni o zaznaczenie najważniejszego według nich powodu świętowania niepodległości.

Oto wyniki przeprowadzonej ankiety opracowane w formie wykresów:

1. Dlaczego świętujemy niepodległość?

Legenda:
(odpowiedzi wybierane przez ankietowanych zostały na wykresach oznaczone cyframi od 1 do 8)

1.  Dla upamiętnienia odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego

2.   By uczcić pamięć żołnierzy i wszystkich Polaków walczących o niepodległość Polski
3.   By wyrazić nasz  patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny
4.   By wyrazić, że jesteśmy przywiązani do naszych tradycji i przeszłości
5.   By wyrazić radość, że żyjemy w wolnym kraju
6.   By nauczyć młode pokolenie Polaków miłości do Ojczyny
7.   By uczestnicząc w obchodach tego święta poszerzać swoją wiedzę o przeszłości naszego Kraju  i Narodu
8.  Bo 11 listopada to dzień wolny od pracy i nauki

2.  Jaki jest najważniejszy powód świętowania niepodległości?