• Odwiedziny: 2015633

Wycieczka do Rzeszowa i Łańcuta

Dnia 5 października br. klasy I - III udały się na wycieczkę do Rzeszowa i Łańcuta. Pierwszym punktem programu zwiedzania była wizyta w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Z informacji przewodnika uczniowie dowiedzieli się, że to jedyna tego typu placówka w Polsce, posiadająca unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, począwszy od najstarszych wieczorynek emitowanych w I Programie Telewizji Polskiej. Dzieci mogły spotkać tam Jacka i Agatkę, Gąskę Balbinkę, Reksia, Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Coralgola, Plastusia, Smerfy oraz wiele innych postaci.

Kolejnym miejscem, do którego dotarła nasza grupa to Rzeszowskie Piwnice. Podzieleni na małe grupy, wędrowaliśmy wraz z przewodnikiem Podziemną Trasą Turystyczną położoną 10 m pod ziemią. Zwiedzanie piwnic rozpoczęło się od projekcji filmu, podczas której dzieci poznały historię miasta Rzeszowa, następnie zagrały w tematyczne quizy i gry zręcznościowe, które przeniosły je w świat rzeszowskich legend i znaczących dla miasta wydarzeń historycznych.

Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie zamku w Łańcucie. To jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, otoczona malowniczym parkiem w stylu angielskim. Budowlę wzniesiono w latach 1629-1641 dla Stanisława Lubomirskiego. Uczniowie oglądali znakomicie zachowane wnętrza mieszkalne z przełomu XVII i XVIII wieku. Liczne dzieła sztuki, które znajdują się w zamku pochodzą ze zbiorów kolekcji tworzonej przez księżną Lubomirską. Stanowiły one wyposażenie wnętrz, służąc zarówno celom użytkowym jak i dekoracyjnym. Kolejni właściciele zamku z rodu Potockich pomnażali zbiory o nowe nabytki, wśród których znalazły się bogate i różnorodne kolekcje malarstwa, grafiki, szkła, tkaniny i wspaniały księgozbiór. Wszystkie wnętrza zachwyciły nas bogactwem zdobień i przestronnością. Jednak największe wrażenie zrobiła sala balowa z ogromnymi kryształowymi żyrandolami. Uczniowie zwiedzili także kolekcję pojazdów konnych oraz stajnię.