KOLEJNA WIZYTA NATIVE SPEAKERA Z USA W NASZEJ SZKOLE

Na początku czerwca Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Otfinowie gościł w swoich murach native speakera z USA – pana doktora Douglasa Ades wraz z żoną, Elżbietą Dec. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Native speaker in our school - kontakt z żywym językiem angielskim w Twojej szkole", a wynikało ze wspólpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności NIDA. Wzięli w nim udział udział uczniowie z klas VII oraz II gimnazjum. Wizytę native speakera zorganizowała pani Ewa Piotrowska-Saracchini.

Pan Douglas Ades jest Sekretarzem Rady Dyrektorów Polsko-Amerykanskiej Fundacji Wolności oraz Przewodniczącym Rady Nadzorczej Funduszu PAFPIO. Za aktywność we wspieraniu III sektora został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Urodził się w Kalifornii i jako 17-latek stał się liderem młodzieży w swojej społeczności. Już wtedy, w latach 60, interesował się sprawiedliwością społeczną i tematami równouprawnienia. Studiował filozofię i psychologię na uniwersytecie w Kalifornii. Jako stypendysta rozpoczął naukę w Union Theological Seminary w Nowym Jorku. Pracował w Harlemie pomagając narkomanom wyjść z uzależnienia i zawsze traktował swoją pracę jako misję. „Codziennie spotykałem się z uzależnionymi od heroiny, jednocześnie pisząc doktorat”– mówi pan Ades. Po tym, jak wsparła go prestiżowa Fundacja Rockefellera, poszedł w stronę finansów. Douglas Ades specjalizuje się w ekonomii krajów przechodzących transformację polityczno-gospodarczą. Doświadczył jej m.in. w Bułgarii, w Rumunii, na Węgrzech i na Słowacji. Obecnie skupia się już tylko na Polsce, odwiedzając ją pięć razy do roku. Na co dzień mieszka w Nowym Jorku.

Najważniejszym punktem wizyty w Otfinowie były warsztaty, w trakcie których pan Douglas Ades opowiedział dzieciom o swoim życiu, kraju pochodzenia, kulturze. Następnie zorganizował różne ćwiczenia językowe mające na celu zaangażowanie uczestników warsztatów w czynny udział w zajęciach. Młodzież odpowiadała na  pytania i sama je zadawała – nawet ciche i nieśmiałe osoby starały się brać udział w lekcji. Całe spotkanie odbywało się w języku angielskim, a sam prelegent nieustannie zachęcał dzieci do porozumiewania się w tym języku. Odbyła się także prezetacja multimedialna poprowadzona w języku angielskim przez Gabrielę Zabrzańską z klasy II dotyczaca Polski, naszego regionu oraz Otfinowa i Szkoły. Zajęcia były dla uczniów wspaniałą okazją do doskonalenia umiejętności językowych, poszerzania zainteresowań oraz budowania postawy otwartości wobec innych kultur.