Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Otfinowie


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1987274
    • Do końca roku: 277 dni
    • Do wakacji: 84 dni

  • Kalendarium

    Piątek, 2024-03-29

    Imieniny: Marka, Wiktoryny


  • Kartka z kalendarza

Wycieczka do Krynicy i Kamiannej

             We wtorek 16 kwietnia br. 41 uczniów klas I-III naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyło w wycieczce do Krynicy Zdroju i Kamiannej.

             Po przyjeździe do słynnego uzdrowiska uczniowie spotkali się z tutejszym przewodnikiem, który zapoznał ich z historią miejscowości oraz oprowadził po najciekawszych zakątkach miasta. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć pomnik słynnego śpiewaka i aktora Jana Kiepury, obelisk trzech żołnierzy z husarskimi skrzydłami na plecach – Pomnik „Obrońcom – Zwycięzcom” oraz popiersie wieszcza Adama Mickiewicza w pobliżu Nowego Domu Zdrojowego. Na nieco dłużej wycieczkowicze zatrzymali się przy pomniku polskiego malarza pochodzenia łemkowskiego – Nikifora Krynickiego. Wszyscy usłyszeli krótką, ale jakże poruszającą serca historię życia i twórczości urodzonego w Krynicy artystę.

            Kolejnym punktem programu wyjazdu było zdobycie szczytu Góry Parkowej. Można tam wjechać kolejką linowo - terenową, ale w tym czasie była nieczynna z powodu przeglądów technicznych. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wytrzymałość fizyczną i wybrali się pieszo. Szczyt ma 741m n.p.m. i znajduje się  w samym sercu Krynicy.

           Po zejściu z Góry Parkowej uczniowie wstąpili do pijalni wód, gdzie każdy mógł podziwiać piękne i egzotyczne rośliny oraz skosztować wody mineralnej lub zakupić do domu.

           Dodatkową atrakcją był pobyt w magicznym miejscu  - Muzeum Zabawek „Bajka” w Krynicy, które powstało w 2002 roku. Uczniowie mogli zobaczyć największą w Polsce wystawę zabawek z całej Europy, a eksponaty sięgają tutaj najdawniejszych czasów od starożytności po lata 80-te XX wieku. Nie zabrakło też przyborów szkolnych z minionej epoki, a niektórzy zasiedli nawet do ławek w mini-klasie z 60-tych lat!

           Następnie autokarem  uczestnicy udali się do Pasieki „Barć”, która jest jedyną pasieką produkcyjno-hodowlaną w Kamiannej. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie pasieki od dawnej cerkwi prawosławnej, a dziś świątyni rzymskokatolickiej, poznając historię Kamiannej. W Pasiece „Barć” najważniejszym skarbem były pszczoły mieszkające w różnorodnych ulach. Dzieci podglądały pszczelą krzątaninę w specjalnie do celów edukacyjnych przygotowanym, częściowo przeszklonym ulu. W pracowni pasiecznika uczniowie zobaczyli sprzęt, który jest używany w pracy przez pszczelarzy. Galeria św. Ambrożego odsłoniła zwiedzającym prace artystyczne w różnych technikach, przedstawiające wizerunki patrona pszczelarzy. Nie sposób być w pasiece i nie kosztować owocu pszczelej pracy! Cała grupa rozkoszowała swoje podniebienia miodem na waflu, gdyż gospodarze podejmują tym słodkim przysmakiem wszystkich zwiedzających. Co niektórzy zakupili dla siebie i dla najbliższych różne rodzaje miodów i inne produkty pszczele. Kolejnym punktem pobytu w pasiece było własnoręczne wykonanie świecy z węzy. Z tym zadaniem poradził sobie każdy, gdyż materiał okazał się bardzo plastyczny.

          Z niecierpliwością wszyscy uczestnicy czekali na ostatni punkt wycieczki. Gospodarze obiektu rozpalili  ognisko, przynieśli kiełbaski, pieczywo, ciepłą herbatę i przyprawy. Każdy trzymał nad płomieniem nabitą na kij smakowitą wędlinę, co okazało się dla niektórych dosyć trudnym wyzwaniem. Natomiast nie było żadnych problemów ze zjedzeniem upieczonych kiełbasek.

          Niestety, zbyt szybko zakończyła się ta pełna wrażeń i zdobytej wiedzy wycieczka. Przy tak pięknej pogodzie udało nam się zrealizować wszystkie wcześniej zaplanowane cele. Należy też dodać, że przy Deptaku w Krynicy dzieci zakupiły różne pamiątki, które będą im przypominać pobyt w tym malowniczym zakątku Polski.

         Dziękujemy Rodzicom: p. Bąk, p. Mikrut, p. Piwko i p. Jurkiewiczowi, którzy w profesjonalny sposób pomagali wychowawcom podczas wycieczki.