• Odwiedziny: 1977640

Wtorek, 2024-03-19

Imieniny: Aleksandryny, Józefa

STYPENDIUM SZKOLNE

Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2022/23 składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku:

– uczniów i słuchaczy szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym, powszednim dniu lutego – do dnia 15 lutego danego roku szkolnego;
– słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych. – do dnia 15 października danego roku szkolnego.

Wnioski należy składać w Zakładzie Obsługi Samorządowych Szkół i Przedszkoli w Żabnie, Rynek 29 w godzinach:

poniedziałek , czwartek od 730 – 1600 ,

wtorek 730 – 1530,

środa, piątek 730 - 1500

Pomoc materialna przysługuje:

1. Uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych –  do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
  2. Wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki  - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
  3. Uczniom szkół niepublicznych nie posiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
  4. Słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być wyższa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, tj. 600 zł netto.

Dzieci przybyłe z Ukrainy również mogą składać wnioski o stypendium szkolne. Kryterium dla wszystkich jest jednakowe, tj. dochód na jedną osobę w rodzinie nie może przekroczyć 600 zł netto.

Stypendium nie przysługuje uczniom klas zerowych.