• Odwiedziny: 2046649

Wtorek, 2024-05-21

Imieniny: Jana, Moniki

„Dzień Ziemi – działamy na rzecz promowania świadomości ekologicznej”

Jak zachęcić młodzież do zainteresowania nauką, wiedzą?

Jak pobudzić  uczniów do czynnego poszukiwania wiedzy?

Tego rodzaju pytania zadaje sobie każdy nauczyciel.

Źródło:https://www.gov.pl/web/rdos-gorzow-wielkopolski/zbliza-sie-dzien-ziemi

Temat innowacji:

„Dzień Ziemi – działamy na rzecz promowania świadomości ekologicznej”

Nazwa szkoły: Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Otfinowie

Autorki: Ewelina Talanda, Ewa Wąż,  Aleksandra Głowa,

Przedmiot: biologia, informatyka, geografia, język polski, plastyka, godzina z wychowawcą

Data wprowadzenia: 25 marca 2021 r.

Data zakończenia: 22 kwietnia 2021 r.

Cele główne:

- zwiększenie motywacji  do nauki przedmiotów przyrodniczych,

- podnoszenie umiejętności przyrodniczych oraz  pogłębienie świadomości potrzeby  ochrony środowiska naturalnego,

- rozwijanie dbałości o własne otocznie  oraz kształtowanie postaw proekologicznych  z wykorzystaniem wykorzystanie technologii ICT,

- ukazanie atrakcyjności nauki, a co za tym idzie, poprawa jakości pracy w szkole poprzez osiąganie lepszych wyników realizacji zadań szkoły,   w szczególności  realizacji podstaw programowych przedmiotów objętych innowacją.

Opis innowacji:

Innowacja „Dzień Ziemi – działamy na rzecz promowania świadomości ekologicznej" została opracowana dla uczniów klas IV-VIII. Realizowane zadania mają przybliżyć uczniom zasady funkcjonowania otaczającego  ich świata przyrody w oparciu o własne doświadczenia   i przeżycia oraz ich praktyczne działania związane z propagowaniem świadomości ekologicznego stylu życia. Przygotowanie innowacji inspirowane było chęcią zmotywowania uczniów do pogłębienia ich świadomości dotyczącej wpływu działań człowieka  na stan środowiska przyrodniczego oraz zaangażowanie w pracę  wspólnoty szkoły poprzez  podejmowane działania.

1. Każdy uczeń dobrowolnie zgłasza chęć udziału w innowacji.
  2. Innowacja polega na podejmowaniu  przez ucznia różnego typu działań.
  3. Zgłoszenia chętnych do udziału w działaniach przyjmowane będą do dn. 25.03.2021 do godz.20.00
  4. Zadania do wykonania publikowane będą na  na kanale zespołu – Dzień Ziemi -innowacja.
  5. Nowe zadania ogłaszane będą raz w tygodniu (począwszy od dnia 25.03.2021).
  6. Każde zadanie będzie punktowane. Za zadanie będzie można otrzymać od 1 do 10 punktów.
  7. Każdy uczeń samodzielnie wykonuje zadanie oraz  indywidualnie gromadzi punkty na swoim koncie.
  8. Punkty, które uczeń uzbiera, będzie mógł wymienić na  nagrody.
  9. Uzbierane punkty uczeń może wykorzystać do końca roku szkolnego.
  10. Punkty zbierane są przez cały czas trwania naszych działań  (4 tygodnie).
  11. Czas przewidziany na wykonanie zadania, oraz ilość możliwych punktów do zdobycia punktów, podawane będą co tydzień  wraz   z publikowanym zadaniem.
  12. W razie jakichkolwiek pytań, odnośnie działań prowadzonych w ramach innowacji można się kontaktować z jednym z autorów innowacji poprzez dziennik  elektroniczny lub platformę Teams.

Szczegółowe kryteria przyznawania nagród (wymiany punktów na nagrody) będą umieszczone na platformie Teams w zespole Dzień Ziemi –innowacja.