• Odwiedziny: 2031845

Historia Otfinowa

W zamierzchłych czasach tereny te prawdopodobnie zamieszkiwała ludność koczownicza, budując na wzniesieniach lekkie szałasy. Dopiero później zakładać zaczęto trwałe osady. Materiały źródłowe nie dostarczają zbyt wielu informacji o Otfinowie. Cała okolica powiatu dąbrowskiego nie leżała na głównych szlakach handlowych, niemniej dwie rzeki w widłach, których usytuowany jest  ten region Wisła i Dunajec przez wieki stanowiły dla kupców dość ważną drogę komunikacyjną. Od ok. XIV w. był to szlak  przejazdu wzdłuż brzegu Dunajca z południa do Tarnowa poprzez Otfinów, do którego uczęszczał król Władysław Jagiełło wraz ze świtą. Pierwsza pewna wiadomość dotycząca parafii pochodzi z XIV w.. Mianowicie w 1318 r. założył formalną parafię i wybudował kościół drewniany kawaler maltański Wiesław Balon- członek zakonu rycerskiego. Fundator wybudował kościółek modrzewiowy. Parafia uzyskała swe prawa w 1326 r. Istnienie parafii potwierdzają rachunki z roku1326.Pierwotny kościół drewniany spaliły wojska Jerzego I Rakoczego, księcia Siedmiogrodu, w dniu 27 marca 1657 r. podczas najazdu na Polskę (był sprzymierzeńcem Szwedów). W latach 1665-67 kościół odbudował książe Lubomirski. Przed I wojną  światową znajdował się we wsi ,,dom ubogich” założony jeszcze przez Mikołaja Spytka Ligęzę. W 1914 został zbudowany nowy kościół pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia ta została zniszczona w czasie I wojny światowej. Wtedy to nad Dunajcem był front austriacko-rosyjski i nowo wybudowana świątynia legła prawie całkowicie w gruzach. Wielkim budowniczym obecnej świątyni był ks. Piotr Podolski. Świątynia jest projektu prof. Sas-Zubrzyckiego ze Lwowa została zbudowana w latach 1921-1928.Ze starego kościoła zachowały się dwie rzeczy dawna chrzcielnica z połowy XVII w. I krucyfiks barokowy z XVIII w. Kościół otfinowski to perła Powiśla dąbrowskiego mówią z dumą tutejsi mieszkańcy i trudno się dziwić ich dumie, bo zarówno parafialna świątynia , jak i jej obejście robią duże wrażenie. Wnętrze otfinowskiego kościoła przypomina barwny kalejdoskop. Sklepienie w różnych odcieniach niebieskiego i granatu, kolorowe precyzyjne wzory na ścianach, malowane witraże na oknach – wszystko to sprawia, że wnętrze kościoła wydaje się bardzo żywe, radosne, perfekcyjnie dopracowane.

,,Dąbrowa Tarnowska-zarys dziejów miasta i powiatu” PWN, Warszawa-Kraków, 1974