• Odwiedziny: 2032101

Legenda o Siedliszowicach

Tak jak każde miejsce na ziemi, również Siedliszowice mają swoją legendę. Wyjaśnia ona nazwę ,,Tatarzy” kierowaną często do mieszkańców wioski. Legenda sięga czasów wojen polsko-tatarskich, w wyniku których do malutkiej osady jaką były Siedliszowice, zostali sprowadzeni niewolnicy tatarscy w liczbie ok.500 osób. Oni to osiedlili się tu na stałe, założyli swe rodziny i zwiększyli liczbę ludności Siedliszowic. Ile w tej legendzie prawdy, a ile fantazji trudno dociec. Niektórzy dopatrują się jej uzasadnienia w nazwiskach mieszkańców wioski. Inni uważają, że budowa twarzy, ciemna cera i ciemne oczy, niski wzrost oraz porywcze usposobienie wielu mieszkańców Siedliszowic potwierdzają ich ,,odtatarskie” pochodzenie. Trudno to udowodnić więc legenda pozostanie legendą.

Na terenie Siedliszowic przy wyjeździe na Bieniaszowice, znajduje się kurhan, którego powstanie datuje się na XIII wiek. Według legendy kurhan jest związany z założeniem wsi przez Tatarów, jednak przeprowadzone badania wskazują na późny okres rzymski ze względu na obecność śladów umocnień dębowych i szczątków porcelany. Karol Rogawski w swojej pracy zawarł wzmiankę o zbadanym przez siebie kurhanie w Siedliszowicach, który nie zawierał grobu i dlatego uznany został przezeń za kurhan ofiarny