• Odwiedziny: 2020486

Pierwsza pomoc

W piątek 12 czerwca dzieci z klasy 0 i klas I-III uczestniczyli w krótkim kursie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Wiedza ta jest potrzebna, gdyż nawet małe dzieci mogą uratować komuś życie lub zdrowie. Dlatego już od najmłodszych lat należy instruować i uczyć, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy.

Na zajęciach, które przeprowadzili ratownik medyczny - p.Natalia Porębska i pielęgniarz – p.Franciszek Sterczek, dzieci dowiedziały się, co to jest pierwsza pomoc. Poznały zasady bezpiecznych zachowań w domu i poza nim, jak reagować w przypadku zagrożenia i w jaki sposób wzywać pomoc. Z ogromnym zainteresowaniem obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć, złamań, ataku padaczki czy krwotoku z nosa wykonywanych na swoich kolegach i koleżankach. Ratownicy pokazali również dzieciom, w jaki sposób ułożyć poszkodowanego i jak wykonać resuscytację. Jednym z najciekawszych dla przedszkolaków, a zarazem bardzo ważnym punktem zajęć, były praktyczne ćwiczenia na fantomach. Każde dziecko mogło samo spróbować przeprowadzić RKO i poczuć się jak mały ratownik. Dzieci chętnie angażowały się i chciały jak najlepiej wykonać wyznaczone im zadania, które potem doskonaliły jeszcze w swojej sali zabaw. Zwieńczeniem szkolenia było obejrzenie wyposażenia karetki pogotowia i wspólne zdjęcie.

Były to niezwykle ważne zajęcia, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia. Bardzo dziękujemy ratownikom medycznym za wielkie zaangażowanie i ciekawie przeprowadzone zajęcia z dziećmi.