• Odwiedziny: 2021286

Wycieczka do Bochni

25 czerwca na zakończenie roku szkolnego, dzieci z zerówki pod opieką rodziców i wychowawczyni zwiedziły najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni i uczestniczyły w programie edukacyjnym „Śladami pracy górnika”.

Przygodę ze zwiedzaniem rozpoczęły od zjazdu windą na głębokość 212m. Wielką frajdę sprawił dzieciom przejazd podziemną kolejką od szybu Campi do szybu Sutoris, podczas której mogły zobaczyć wiele ciekawych miejsc w kopalni.

Ta niezwykła wyprawa miała charakter podróży w czasie, a stało się to za sprawą wehikułu czasu, który teleportował wszystkich do średniowiecznej kopalni. Pani Przewodnik opowiedziała zwiedzającym legendę związaną z powstaniem kopalni soli w Bochni, a za pomocą holoekranów oraz MultiNanów dzieci przenosiły się w czasie i poznawały trud pracy górników, niebezpieczeństwa i żywioły, z jakimi zmagali się pracujący górnicy, poznawali dawne narzędzia i urządzenia, które służyły do urobku i transportu soli oraz poznały dawny system wentylacji kopalni. Te animacje multimedialne stwarzały niesamowite wrażenie jakby normalne życie kopalni toczyło się tuż obok nas. Jedną z wielu atrakcji było też zwiedzanie kaplicy św. Kingi, w której dzieci spotkały górnika w stroju galowym. Wycieczka zakończyła się warsztatami plastycznymi, podczas których dzieci z pomocą rodziców wykonały czapki górnicze. Oczywiście były też zabawy na podziemnym boisku i placu zabaw w Komorze Ważyn, a czterogodzinny pobyt pod ziemią dostarczył każdemu z nas tyle jodu, co 4 dniowy pobyt nad morzem. Z uśmiechami na ustach, wspaniałymi wrażeniami i pamiątkami z kopalni wróciliśmy do domu.