• Odwiedziny: 2025057

Wycieczka do Krakowa - 26.03.2015

Dnia 26 marca 2015r. uczniowie klasy IV, V i VI  pojechali na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem naszej wyprawy były zajęcia w Muzeum Geologicznym Instytutu Nauk Geologicznych PAN. Celem ich było przybliżenie uczestnikom metod, którymi posługują się geolodzy w celu rozpoznania pochodzenia badanych skał. Zajęcia dotyczyły budowy geologicznej okolic Krakowa i umożliwiły poznanie historii zmian wyglądu, klimatu i życia na naszej planecie.

W muzeum spotkaliśmy się również z uczestniczką wypraw polarnych, Dagmarą Bożek-Andryszczak, która w barwny sposób opowiedziała o swoim rocznym pobycie w Polskim Domu pod Biegunem  (takim mianem polarnicy określają Polską Stację Polarną Hornsund na Spitsbergenie). Dowiedzieliśmy się jaki klimat panuje w Arktyce, jakie rośliny i zwierzęta tam występują oraz jak wygląda  życie codzienne za kołem podbiegunowym.

Następnie udaliśmy się na Zamek Królewski na Wawelu i rozpoczęliśmy tematyczne zwiedzanie  z przewodnikiem poświęcone epoce dynastii Jagiellonów, architekturze renesansu i wnętrzom Komnat Królewskich.

Interesującą, a zarazem wymagającą pewnej kondycji fizycznej okazała się wyprawa na wieżę Katedry. Stamtąd mogliśmy podziwiać panoramę miasta Krakowa oraz  jedenastotonowy Dzwon Zygmunta, który z nowym (od 2000 r.) sercem króluje nad wawelskim wzgórzem   i sprawia, że marzenia, tych którzy go dotykają, się spełniają. Dzwon ten wprawiany w ruch przez dwunastu mężczyzn, oznajmia społeczności krakowskiej o ważnych wydarzeniach w naszym kraju.

W Katedrze Wawelskiej uważnie śledziliśmy zdobienia Krypt Królewskich, gdzie spoczywają nasi władcy. Zetknęliśmy się także z historią pochówku naszych „wieszczów” narodowych: A. Mickiewicza  J. Słowackiego oraz C. K. Norwida.

Ostatnim punktem programu był ciepły posiłek w Galerii Krakowskiej.

Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Otfinowa.