• Odwiedziny: 2042291

Wycieczka do Tarnowa - 14.05.2015

Dnia 14.05.2015r. odbyła się wycieczka edukacyjna do Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Uczniowie klasy IV i V zwiedzili wystawę czasową„Pożegnanie z Afryką”, która  opowiada o codziennym życiu, kulturze, tradycjach i wierzeniach plemion Afryki Zachodniej, Północnej i Środkowej.

Mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia egzotycznych strojów, rytualnych masek, rzeźb, biżuterii, instrumentów muzycznych i fetyszy (chroniących ludzi przed chorobami, czarami czy demonami).

Zobaczyli również przedmioty, którymi posługiwały się plemiona afrykańskie na co dzień oraz takie, które towarzyszyły  ludziom podczas obrzędów inicjacyjnych, święta plonów, ceremonii pogrzebowych  i różnych magicznych praktyk.  Przedstawione na wystawie obiekty związane są z plemionami Tuaregów, Dogonów, Bambara, Buszongo.

Uczniowie wzięli również udział w bardzo atrakcyjnych zajęciach warsztatowych  Etno-Africa” zorganizowanych w gorącym klimacie Czarnego Lądu.

Chłopcy wspólnie z pracownikami muzeum wykonywali afrykańskie maski-zwierzęta powszechnie występujące w dżungli, na sawannie i Saharze, a dziewczynki -biżuterię wzorowaną na stylizowanym wzornictwie, przy użyciu zróżnicowanych środków plastycznych (kolorowe koraliki, makarony i piórka).  Na zakończenie  uczniowie ucharakteryzowani ( pomalowane twarze i ręce) i przebrani w afrykańskie spódniczki     i peruki, stworzyli własną choreografię tańców rytualnych przy dźwiękach bębnów i egzotycznej muzyki.