• Odwiedziny: 2026888

Czlowiek  witruwiański

Zamieszczona poniżej ilustracja przedstawia wpisaną w okrąg i kwadrat postać nagiego mężczyzny w dwóch nałożonych na siebie pozycjach. Jest to tak zwany człowiek witruwiański.
 Rysunek upowszechniony przez  Leonarda  da Vinci pochodzi z traktatu O architekturze ksiąg dziesięcioro autorstwa Witrwiusza, rzymskiego inżyniera z I wieku p.n.e.
Na początku trzeciej księgi traktatu jej autor, podając zasady wznoszenia budowli sakralnych, pisze, że powinny one mieć proporcje człowieka. Stwierdza, iż ludzkie ciało jest modelem wszystkich proporcji, ponieważ postać z wyciągniętymi rękami i nogami wpisuje się w
„doskonałe” figury geometryczne: kwadrat i koło. Witruwiusz zwrócił uwagę na fakt, że wysokość dorosłego człowieka równa się w przybliżeniu szerokości jego rozłożonych ramion.

O co w związku z tym może zapytać zespół szkolnych badaczy?

Ciekawe, czy tak jest obecnie?
Na pewno nie zaszkodzi sprawdzić!. Decydujemy się na przeprowadzenie eksperymentu. Nasza praca badawcza będzie polegała na upewnieniu się, czy reguła Witrwiusza ( wysokość dorosłego człowieka równa się w przybliżeniu szerokości jego rozłożonych ramion) jest aktualna dziś.
Co musimy zrobić, żeby to sprawdzić?
Musimy zdjąć ze wszystkich potrzebne miary, a potem je opracować i na tej podstawie wyciągnąć wnioski.
Musimy się zastanowić :
- kogo będziemy mierzyć?
- jakie informacje będą nam potrzebne?
- jak zorganizujemy pomiary?
- w jaki sposób opracujemy wyniki?
- jak zaprezentujemy wyniki badań?
- czy można wzbogacić projekt o dodatkowe elementy?

Liczebność grupy 4-5 osób.

Zapraszam do współpracy.

Opiekun projektu: Anna Bołtuć